Forum Discuţii juridice Executare silită Executare Silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare Silita

Buna ziua as dori sa ma ajutati cu o problema eu mam trezit ca apar ca codebitor ,in trei dosare de executare silita (credite bancare ),care au fost luate de sotul meu in anul 2006 pe atunci nu se stia mare lucru despre credite am fost si eu trecuta mi sa spus de la banca ca sa luat si salarul meu in considerare acuma am 3 opriri pe salar in mod legal ar trebui pana la 50% dar mie mi sa blocat contul si nu mi se permite sa scot diferenta de bani am intrebat la banca ce pot sa fac mi-au spus sa iau legatura cu executorul si asa am facut dar refuza sa-mi deblocheze contul as frea sa stiu daca este legal va multumesc.:sorry:
Solicitati de la locul de munca o deverinta in care sa se mentioneze ca respectivul cont reprezinta cont de salariu si mergeti cu ea la executor. Astfel executorul va debloca contul mentinand poprirea doar asupra salariului.
Consilier Juridic, Consilier juridic
Executorul nu va debloca contul deoarece în cont pot intra și alte sume de bani.
mergeți cu adresa la banca și banca vă va elibera cash diferența de 1/2 din salariu.

Cereti bancii un extras de cont din care sa rezulte ca suma virata constituie salariu si executorul va desfiinta poprirea de la locul de munca ramanand instituita poprirea pe cont.
Consilier Juridic, Consilier juridic