Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturi copil concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturi copil concubinaj

Buna ziua,
As dori sa stiu ce drepturi are un copil nascut intr-o relatie de concubinaj, recunoscut de catre tata, iar parintii locuiesc impreuna desi nu s-au casatorit inca. De asemenea intr-un caz de separare al parintilor ar putea ramane la mama sau ar fi probleme in acest caz? Si de asemenea bunurile in comun ale parintilor, obtinute in aceasta perioada de concubinaj se considera bunuri comune? Mai exact mama a lucrat inainte de nasterea copilului, contribuie la cheltuielile casei, investitii in apartament.
Multumesc!:)
La ce drepturi va referiți când e vb de copil? Are.dreptul sa fie întreținut de ambii părinți.
Dacă decedează vreun.parinte, îl mosteneste..în rest..pt dreptul copilului va uitați la legea 272/2004, actualizata.
Ambii părinți exercita autoritatea parinteasca, iar de locuit va locui cu mama dacă are condiții decente de locuit.
Nu știu cat poate dovedi mama ca a investit în ap. Dacă poate, se poate adresa instantei pt a îl obliga pe proprietar sa ii dea banii. în concubinaj, bunurile sunt ale celui ce are factura pe ale.