Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Libertatea de opinie a elevului si legalitatea ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Libertatea de opinie a elevului si legalitatea scaderii notei la purtare

Buna seara, am si eu o intrebare....fata mea a postat pe o retea de socializare opinia ei despre organizarea balului bobocilor, opinie negativa, iar diriginta ei, fara a discuta personal cu fiica-mea, eleva ei, a trecut direct la scaderea notei la purtare 2 , cu umilinte in fata colegilor de clasa si cu noi(parintii fetei ) vorbeste foarte urat, cu superioritate , intrebarea mea este "este profesional gestul dirigintei"?
Si? Care a fost rezultatul?
Controlul este programat pentru saptamana viitoare , dupa ce Cancelaria primului Ministru a solicitat , la cererea mea , luarea masurilor ce se impun .

Cei drept , la mine este un caz mai dificil , scaderea mediei la purtare este facuta dupa ce ISJ a facut cercetari privind abaterile conducerea liceului ( amenintare , santaj , lovire , purtare abuziva ) , fiind o razbunare . ISJ Olt , a venit in control doar sa apara acolo , da' nu a luat in considerare inregistrarile video de la camerele de supraveghere si inregistrari audio .

Mi se spune ca am hartuit elevii din CSE , incalcand prevderile art. 139 alin. e din ROFUIP .