Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firma in Austria si Germania -- cum?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firma in Austria si Germania -- cum?

Avem rugamintea de a ne fi comunicate detaliile esentiale pentru infiintarea unei societati comerciale in Austria si Germania. Avem in vedere, in primul rand, o societate cu raspundere limitata.
In principal: unde poate fi stabilit sediul (e posibil si in apartamentul cuiva, ca in Romania, de exemplu?), ce capital social presupune, cat dureaza, unde pot fi facute, cum si cat costa formalitatile
De asemenea, ar fi foarte bine pentru noi daca ni s-ar recomanda niste persoane care s-ar putea ocupa de o astfel de infiintare (un cabinet de avocatura bilingv, de pilda).
cred ca ar fi bine sa apelati la autoritatile statelor respective sau la un cabinet de avocatura din aceste tari.
De acord cu colega avocat. De ce nu intrati pe site-urile cabinetelor de avocatura din Austria si Germania??? Asa ar fi cel mai simplu.
Sugestiile dumneavoastra sunt corecte.
Multumim.