Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecatorul camera prelimina judeca si fondul?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecatorul camera prelimina judeca si fondul?

As dori sa stiu daca este cumva vreo lege nou data cu privire la intrebarea de mai sus si daca da in ce articol.
Da, dupa ce se termina procedura din camera preliminara, acelasi judecator dispune inceperea judecatii.
Art.346 al. 7 noul cod de procedura penala
Solutiile
(7) Judecătorul de cameră preliminară care a dispus începerea judecăţii exercită funcţia de judecată în cauză.
Puteti sa-mi dati mai multe detalii fiindca nu-mi este clar.

Eu stiam a fiecare judecator trebuie sa fie separat. De exemplu stiam ca trebuie sa fie functii separate adica, un judecator pentru drepturi libertati, alt judecator pentru camera preliminara si altul care sa judece cauza de fond (samd)

Din cate am inteles de mai de sus si din art de lege este ca tot judecatorul care a terminat si dispus inceperea judecatii de fond, tot acesta, judeca si cauza de fond. Am inteles bine?
Ati inteles bine.
ART. 3 c.p.p.
Separarea funcţiilor judiciare
(1) În procesul penal se exercită următoarele funcţii judiciare:
a) funcţia de urmărire penală;
b) funcţia de dispoziţie asupra drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale persoanei în faza de urmărire penală;
#M2
c) funcţia de verificare a legalităţii trimiterii ori netrimiterii în judecată;
#B
d) funcţia de judecată.
(2) Funcţiile judiciare se exercită din oficiu, în afară de cazul când, prin lege, se dispune altfel.
#M2
(3) În desfăşurarea aceluiaşi proces penal, exercitarea unei funcţii judiciare este incompatibilă cu exercitarea unei alte funcţii judiciare, cu excepţia celei prevăzute la alin. (1) lit. c), care este compatibilă cu funcţia de judecată.
#B
(4) În exercitarea funcţiei de urmărire penală, procurorul şi organele de cercetare penală strâng probele necesare pentru a se constata dacă există sau nu temeiuri de trimitere în judecată.
(5) Asupra actelor şi măsurilor din cadrul urmăririi penale, care restrâng drepturile şi libertăţile fundamentale ale persoanei, dispune judecătorul desemnat cu atribuţii în acest sens, cu excepţia cazurilor prevăzute de lege.
#M2
(6) Asupra legalităţii actului de trimitere în judecată şi probelor pe care se bazează acesta, precum şi asupra legalităţii soluţiilor de netrimitere în judecată se pronunţă judecătorul de cameră preliminară, în condiţiile legii.
#B
(7) Judecata se realizează de către instanţă, în complete legal constituite.
Multumesc de raspuns. Prin urmare:

- judecatorul de camera preliminara va judeca doua judecati,camera apoi fond (acelasi judecator)
- judecatorul de apel judeca numai apelul (judecator separat)
- judecatorul cailor extraordinare de atac (judecator separat)