Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Unde si cum contest un act (necomunicat) emis de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Unde si cum contest un act (necomunicat) emis de comisia de expertiza medico-legala psihiatrica

un procuror a introdus in instanta judecatoreasca o actiune de internarea mea nevoluntara, cf. art. 184 (6) din CPP. Nu pot aprecia daca procurorul are sau n-are vreun act de la comisia de expertiza medico-legala psihiatrica, deoarece nu mi-a comunicat nici un asemenea act, nici ordonanta, nimic, special ca sa ma impiedice sa le contest, dar o sa le contest oricum fiindca n-au cum sa fie decat false, fiindca sunt in contradictoriu cu probele mele, de exemplu 3 certificate medico-legale de medicina muncii in care sunt constat sanatos psihic si apt de munca. Procurorul nu pierde nici o ocazie sa minta am observat...

Unde si cum contest un act (necomunicat) emis de comisia de expertiza medico-legala psihiatrica?
procurorul bineinteles a trimis actul la alta adresa ca sa nu mi-l aduca la cunostinta, dar l-am interceptat in dosar, si e absolut nemotivat. Banuiesc ca trimit la IML-ul superior si la Directia de sanatate publica judeteana care contine comisia de malpraxis
eusaisapte, utilizator
Din cate inteleg comisia medico-legală a sesizat organul de urmărire penală cu privire la necesitatea luării măsurii internării nevoluntare si apoi procurorul a sesizat instanta.
O sa primiti avocat din oficiu daca nu aveti angajat. Incheierea judecatorului o puteti ataca cu contestatie, care nu e suspensiva de executare.
Asa este dar revoc avocatul din oficiu pentru avocatul ales. Deja am depus doua cereri ignorate in dosarul penal, a treia o depun in instanta in dosarul de internarea nevoluntara... Pentru ce sunt acuzat eu nu se acorda avocat din oficiu, ori procurorul a incercat sa bage un avocat din oficiu care asteapta o recomandare de la procuror sa intre in magistratura ca procuror, adica sunt intr-o intelegere prealabila ilicita, si prin urmare nu mi-a acordat nici un act de asistenta juridica si i-am revocat delegatia
~ Conținut șters la cerere ~
Aveti dreptate, nu exista raportul de constatare adica certificatul medico-legal. Cel mai aproape lucru de o motivare e ca in ordonanta procurorului scrie ca cica sunt "indoieli" cu privire la discernamantul meu, fara a se specifica pe ce se bazeaza aceste indoieli, iar art. 247 din CPP scrie clar ca trebuie sa fie vorba de un pericol social ACTUAL si CONCRET. Stiu ca internarea medicala provizorie n-are legatura cu internarea medicala nevoluntara in scopul examinarii, dar este singurul articol de drept comun care demonstreaza ratiunea juridica a internarii medicale, nevoluntare sau provizorii. Expertiza medico-legala nu poate fi dispusa decat pentru omor si pruncucidere, iar a doua expertiza la care intentioneaza sa ma supuna abuziv, trebuie si avizul Comisiei superioare de medicina-legala...

Evident procurorul ar vrea sa fie si judecator si temnicer, si sa fac "inchisoare" prin internarea nevoluntara...

P.S. Daca eu in calitate de suspect si nevinovat pe deasupra pot fi internat nevoluntar de procuror, chiar daca cu concursul cuiva din Comisia de expertiza medico-legala psihiatrica, oricine din Romania in orice scop poate fi internat nevoluntar, spre exemplu a anula un act de mostenire in scopuri ilicite, gandindu-ma la interese materiale ilicite ca mobil al infractiunilor...