avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Recuperare creanta dosar civil (Western Union / Money ...
Discuție deschisă în Executare silită

Recuperare creanta dosar civil (Western Union / Money Gram)

Buna ziua

De curand am catigat un proces si am de recuperat o importanta suma de bani de la o persoana. Inca aceasta nu prea foloseste conturile bancare pe care le detine, nu are serviciu, insa primeste / trimite bani prin serviciile money gram si/sau western union.

Putem pune poprire ( cu datele de identificare ale acestuia) pt recuperarea sumei cand trimite sau primeste bani prin cele 2 servicii?

Totodata ma puteti ajuta cu dobanda legala la suma de recuperat din 2013, 2014 si 2015?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: IMicro Bucuresti , Consilier juridic 12:16, 29 Septembrie 2015
Din pacate nu exista o metoda legala de a urmari astfel de sume, intrucat nu exista un cont bancar ce poate fi umarit, practic acele sume sunt in numerar si au un destinatar, altul decat persoana urmarita. Mai mult decat atat, nu cred ca un executor judecatoresc are cadrul legislativ pentru a solicita unor astfel de companii de servicii, sa efectueze o poprire.
LucaAndreea a scris:

Din pacate nu exista o metoda legala de a urmari astfel de sume, intrucat nu exista un cont bancar ce poate fi umarit, practic acele sume sunt in numerar si au un destinatar, altul decat persoana urmarita. Mai mult decat atat, nu cred ca un executor judecatoresc are cadrul legislativ pentru a solicita unor astfel de companii de servicii, sa efectueze o poprire.


Dar persoana respectiva incaseaza in nume propriu sume de bani ce i se cuvin, sume din care putem recupera prejudiciul. As dori sa stiu daca a incercat cineva sa puna acest gen de poprire?

Sumele de bani sunt ridicate cu CI, astfel ca este inregistrat in sistem inainte de a primii banii si intrun fel ar putea sa i se confiste aceste sume pana cand se stinge datoria.

Daca m-ati putea ajuta cu dobanzile legale pe cei 3 ani , v-as fi recunoscator!

O duminica placuta!
A incercat cineva aceasta solutie?
Este o utopie ceea ce încercați să faceți. Nu există nicio posibilitate concretă de a o realiza. Nu aveți un terț poprit.
Dobânda legală v-o calculează executorul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita / poprire conturi Sergiu_Iulian Sergiu_Iulian Buna ziua , In urma acumularii unei restante (sub 4000 lei) la un credit , prin intermediul unui executor judecatoresc, banca a initiat executarea silita ... (vezi toată discuția)
Incasare bani prin western union daca exista poprire pe conturi constanta2001 constanta2001 eu si sotul meu avem poprire pe conturi;daca el este plecat in strainatate,imi poate trimite bani prin western union chiar daca,v am mai spus,avem amandoi ... (vezi toată discuția)
Poprire cont bancar persoana fizica Gabi_16 Gabi_16 Buna ziua, In urma unei executari judecatoresti (pentru care am facut contestatie) m-i s-a pus poprire pe contul bancar. Avand in vedere ca trebuie sa ... (vezi toată discuția)