Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Drepturi imi pot fi interzise prin interdictie ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Drepturi imi pot fi interzise prin interdictie judecatoreasca

Am probleme cu un procuror abuziv si cred ca urmareste sa-mi interzica dreptul accesului la justitie (art. 21 din CR) crezand ca aceasta-l achita in dosarul penal deja instrumentat de Directia Nationala Anticoruptie

Poate sa-mi interzica dreptul accesului la justitie?

Inafara de dreptul la vot care-mi poate fi interzis am observat, si pe care nu dau doi bani de mult, pierzand vremea sa ma duc la vot in vara 2012 insa...

ce alte drepturi imi poate interzice?

P.S. Ce ziceti de ideea ca, daca prin absurd reuseste sa-mi falsifice un certificat medico-legal psihiatric ca n-am discernamant d.p.d.v. juridic, ca de asta ma acuza si asa mi-am dat seama ce urmareste, sa ma duc sa-mi scot pensia pentru persoana cu dizabilitati / handicap bazat pe acte false, fiindca am observat ca se ofera pana la 700 lei / luna (tutorelui), si dupa un scurt turneu prin tara cu transportul gratuit :justcuz: ma duc la Directia Nationala Anticoruptie si le demonstrez ca mi-au falsificat documentele de pensionare pentru persoana cu dizabilitate sau cum se numeste..
eusaisapte, utilizator
Cred ca ati vazut prea multe filme SF ... sau aveti o imaginatie bogata bazata pe fictiune :D

Trebuie sa stiti ca drepturile prevazute de constitutie pentru cetatenii romani, pot fi interzise in baza unei hotarari judecatoresti, ca pedepse complementare, in urma stabilirii pedepsei principale de condamnare pentru savarsirea anumitor infractiuni prevazute de codul penal.

Din cele relatate de dvs. nu rezulta ca aveti un dosare penal pe numele dvs. care sa fie in curs de judecata.
Asa e, insa daca fac punerea sub interdictie cum ca-s lipsit de discernamant nu voi putea introduce o actiune in justitie fara tutore, sau sta in fata instantei cum se zice, deci e un fel de a interzice dreptul accesului la justitie cred eu?

Imi puteti da cateva legi sa ma apar in caz ca incearca acestia? Sunt sigur ca vor abuza...

Si nu, nu sunt trimis in judecata. Va povestesc pe scurt ce s-a intamplat poate ma scapati cu un sfat cu viata...

Am utilizat anul trecut Calomnia si Insulta in scopul Probei Veritatii. Am fost acuzat ca am savarsit Ultrajul judiciar, desi Calomnia, Insulta si Proba Veritatii nu mai sunt in Codul Penal, si eu nu m-am dus vreodata in instanta sa le proferez verbal

Procurorul refuza sa ma trimita in judecata stiind ca va pierde si nu ma poate condamna, si abuzeaza de putere sa ma scoata fara discernamant fiindca i-am intocmit dosar penal la DNA, adica a falsificat mai multe ordonante si m-a adus in fata unui proces de internarea nevoluntara (peste o saptamana), si are un bilet de internare absolut nemotivat si fara diagnostic si macar o acuza de la Comisia de expertiza, care stand de vorba o ora cu mine civilizat (fara acordul meu scris), n-a putut la ordinul procurorului sa ma declare fara discernamant...

Proba scurta e ca se grabeste foarte tare sa ma reduca la tacere, dupa 10 luni in care a ascuns dosarul pe care l-am vazut pentru prima oara la judecatorie vinerea aceasta. Sunt acuzat ca n-am discernamant si prin urmare prezint un pericol public de persoana violenta, in baza probelor de Calomnie si Insulta(!?), care sunt de fapt un text capcana care au determinat reclamantul dosarului sa recunoasca ca nu se supune legii victimizandu-se fals despre acest text care nici macar nu i s-a adresat. Dosarul de fapt a fost inventat ca sa ma ameninte si sa ma santajeze la momentul oportun

In aceasta situatie cred ca procuorul / judecatorul reclamant, a corupt cumva si judecatorul din dosarul cu internarea nevolutnara, care in loc sa ma citeze cf. art. 184 (8) din CPP, a emis un mandat de aducere falsificat astfel in motivatia in fapt, si cred ca e mai grav de atat, incearca sa ma reduca la tacere dupa ce ma vor interna vatamandu-ma fizic si psihic dupa ce voi fi internat si vulnerabil putand intra peste mine

Am solicitat deja punerea mea in programul de protectia la DNA cf. art. 125 din CPP, in dosarul in care este urmarit penal procurorul, dar nu cred ca imi vor da macar un raspuns in timp util. In rest am sesizat Comisiile de cercetare a abuzurilor ale Senatului si mai multe persoane in caz ca mi se intampla ceva.

Acum strang probe ca am discernamant, diploma ca sunt cu studii superioare, certificate medico-legale de medicina muncii, martori printre care chiar 2 psihiatri cu care m-am consultat dupa ce anul trecut un interlop in cardasie cu procurorul a savarsit tentativa de Omor calificat si Lovirea si vatamarea integritatii corporale asupra mea...

Poate macar judecatorul din dosarul cu internarea nevoluntara sau comisia de internare nevoluntara mai au un dram de ratiune, fiindca atat judecatorul cat si comisia pot impiedica internarea nevoluntara, fiind vadit netemeinica
eusaisapte, utilizator
Cred ca trebuia sa postez subiectul acesta la procedura civila / drept civil, ca punerea sub interdictie nu este treaba instantei penale
... nu va faceti probleme. Sunteti perfect sanatos.
Din toate punctele de vedere.
Doamne ajuta !
Ultrajul este definit pe [ link extern ]

Daca veti fi pus sub interdictie, tutorele este cel care va va apara drepturile si va trimite sesizari instantelor pentru problemele dvs., daca va considera necesar acest lucru.

Chestia cu textul capcana si falsa victimizare este descrisa ilogic, deci va fi un argument in plus pentru cei care va vor sub interdictie, daca veti mentiona acest lucru. De asemenea nu ar fi indicat sa sustineti ca procurorul si-a propus vatamarea dvs. dupa internare, deoarece acest lucru poate fi privit drept simptom de paranoia.
tgeorgescu, utilizator