avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general COD IBAN, BIC
Discuție deschisă în Contabilitate în general

COD IBAN, BIC

As dori daca se poate sa-mi explice cineva ce inseamna codul IBAN, si codul BIC "al institutiei initiatoare", (dintr-un ordin de plata ). Sunt noua in domeniul practicii contabilitatii. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters13909 , utilizator 18:21, 7 Octombrie 2005
IBAN= codul unic international al unui cont RO=romania,XX=o suma a tuturor cifrelor si literelor din cont,CECEB=codul banci CEC (TREZ=codul trezoreriei,etc ptr. alte banci),......
BIC =codul banci,sucursalei , soliciti codul de la bancile emitente si unde trimiti. Acum la inceput nu este necesar

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod iban, bic cristina_tarciniu cristina_tarciniu As dori daca se poate sa-mi explice ce inseamna codul IBAN, si codul BIC "al institutiei initiatoare", (dintr-un ordin de plata ). Sunt noua in domeniul ... (vezi toată discuția)
Modalitate de completare a ordinului de plata a contributiilor sociale de la 1 iulie 2012 pentru pfa, ii, if si pf  Gabriela Monica Ionescu Gabriela Monica Ionescu [b]Formatul electronic al formularului \"Ordin de plata pentru Trezoreria Statului\" (OPT) se genereaza prin folosirea programului de asistenta pus la ... (vezi toată discuția)
Cum se poate face plata timbrului erich erich Cum se poate face plata la Timbru atata timp cat cei de la Tribunalul Timisoara nu imi da Bic si IBAN? Cei de la Tribunal dau numai atat: TRIBUNALUL TIMIª ... (vezi toată discuția)