Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general COD IBAN, BIC
Discuție deschisă în Contabilitate în general

COD IBAN, BIC

As dori daca se poate sa-mi explice cineva ce inseamna codul IBAN, si codul BIC "al institutiei initiatoare", (dintr-un ordin de plata ). Sunt noua in domeniul practicii contabilitatii. Multumesc.
IBAN= codul unic international al unui cont RO=romania,XX=o suma a tuturor cifrelor si literelor din cont,CECEB=codul banci CEC (TREZ=codul trezoreriei,etc ptr. alte banci),......
BIC =codul banci,sucursalei , soliciti codul de la bancile emitente si unde trimiti. Acum la inceput nu este necesar