Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte mostenire

buna seara...as dori sa stiu daca actele de intretinere pe care vor sa le faca parintii mei ,deoarece stau cu ei de 15 ani si ceva si am grija de ei, pot fi atacate in instanta de fratii mei (suntem 5 frati) dupa moarte parintilor?
Parintii mei au un apartament cu 4 camere si vor sa mi-l lase dupa moartea lor ( numai mie).
cu respect
multumesc
pot fi atacate si in general sunt atacate , unele dintre acestea fiind desfiintate ulterior
Andrei Stefan Placinta, Avocat
Poate fi perfectat un contract de intretinere.

Rezolutiunea contractului de intretinere cu drept de uzufruct viager poate fi ceruta de catre intretinut , instantei de judecata, in cazul in care este nesocotita obligatia legala de intretinere, detaliata in contract.

Neindeplinirea obligatiei contractuale ce ii incumba trebuie sa fie dovedita cu martori , inscrisuri , interogatoriu.

Altminteri , daca este valabil incheiat, contractul de intretinere nu poate fi lipsit de efectele sale.

Succes.