avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte mostenire

buna seara...as dori sa stiu daca actele de intretinere pe care vor sa le faca parintii mei ,deoarece stau cu ei de 15 ani si ceva si am grija de ei, pot fi atacate in instanta de fratii mei (suntem 5 frati) dupa moarte parintilor?
Parintii mei au un apartament cu 4 camere si vor sa mi-l lase dupa moartea lor ( numai mie).
cu respect
multumesc
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 11:08, 29 Septembrie 2015
pot fi atacate si in general sunt atacate , unele dintre acestea fiind desfiintate ulterior
Ultima modificare: Luni, 28 Septembrie 2015
Andrei Stefan Placinta, Avocat
Poate fi perfectat un contract de intretinere.


Rezolutiunea contractului de intretinere cu drept de uzufruct viager poate fi ceruta de catre intretinut , instantei de judecata, in cazul in care este nesocotita obligatia legala de intretinere, detaliata in contract.

Neindeplinirea obligatiei contractuale ce ii incumba trebuie sa fie dovedita cu martori , inscrisuri , interogatoriu.


Altminteri , daca este valabil incheiat, contractul de intretinere nu poate fi lipsit de efectele sale.




Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care act nu poate fi atacat? pepino29 pepino29 buna ziua. parinti mei vor sa-mi lase mie apartamentul, si ei sa se mute la tara. eu mai am o sora casatorita care si-a primit partea la timpul ei. Care este ... (vezi toată discuția)
Contract de intretinere ContSters304409 ContSters304409 in 2005 socrii mei ne-au facut contract de intretinere cu uzufruct totul a ft bine si frumos pana astazi cand am primit de la un avocat o scrisoare sa ne ... (vezi toată discuția)
Acte de intretinere cu clauza sdg73 sdg73 buna ziua, am 71 de ani si vreau sa-mi las casa si bunurile unei persoane care sa aibe grija de mine la nevoie. Mentionez ca nu am sot si nici copii. Am o ... (vezi toată discuția)