Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata zilelor de concediu restante
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata zilelor de concediu restante

Buna ziua!
Timp de 15 ani am lucrat ca profesor de religie titular la o scoala gimnaziala. De la 1 septembrie 2015, m-am transferat la o scoala speciala, ca psihopedagog, unde mi s-a facut un nou contract de munca.. Mentionez ca de la 1 septembrie, contractul de munca avut cu scoala gimnaziala s-a incheiat. dar, mi-au ramas 30 de zile de concediu de odihna neefectuate.
Pot beneficia de plata acestor zile?(scoala gimnaziala era finantata de Consiliul Local iar scoala speciala de Consiliul Judetean)
Potrivt art.146 alin.3 C.mun., la incetarea c.i.m. zilele de CO neefectuate se compenseaza in bani.

In acest caz, puteti depune la fostul angajator o solicitare in acest sens, iar in caz de refuz puteti sa va adresati ITM-ului si/sau instantei de judecata.