Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... La obtinerea certificatului de mostenitor este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

La obtinerea certificatului de mostenitor este necesara transcrierea certificatului de deces?

Buna ziua ,
mama mea a decedat acum 8 luni in Germania, avand dubla cetatenie , germana si romana , si ultimul domiciliu in Germania.In anul 2006 a facut un depozit bancar la o banca din Romania,in baza actelor de identitate romanesti.Am deschis succesiune pentru acest depozit din Romania ,insa pentru eliberarea certificatului de mostenitor ,camera notarilor ne solicita transcrierea certificatului de deces emis de autoritatile germane , la primaria unde a avut domiciliul inainte de a parasi Romania .Este intr-adevar necesara transcrierea?
Da, este necesara transcrierea, pentru a fi recunoscut in Romania
Este corect ce vi s-a spus de la Camera Notarilor Publici.
Multumesc