avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor somaj

De pe ce data se calculeaza somajul? Eu am terminat studiile in strainatate in iunie 2015, data de eliberare a certificatului de studii este 27.07.2015, data de echivalare a certificatului la sistemul de invatamant romanesc este 21.08.2015.

Pe foaia de evidenta, data de stabilire a ajutorului de somaj este 25.09.2015-25.03.2016, fiind calculat dupa data de eliberare a cerificatului de studii.

Cum e corect si ce as putea sa fac?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:01, 29 Septembrie 2015
Legea nr.76/2002
art. 38
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă persoanelor prevăzute la art. 17, la cerere, după caz, de la data:
...
l) expirării perioadei de 60 de zile, prevăzută la art. 17 alin. (2) lit. a);
.......

Termenul de 60 de zile incepe sa curga de la data de 27.07.2015. Prin urmare, incepand cu 25.09.2015 vi se acorda indemnizatia de somaj.
Eu am terminat studiile in iunie 2015, termenul de 60 de zile nu ar trebui sa fie incepend cu sfarsitul lui agust?
Data de eliberare a certificatului de studii este 27.07.2015. Adica pe 27 am primit certificatul de studii. De ce data se tine cont, de data de eliberare a certificatului de studii sau de data de finalizare a studiilor?
Ultima modificare: Marți, 29 Septembrie 2015
diana45, utilizator
art.52 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002]
..
(3) În sensul legii, data absolvirii studiilor este data de întâi a lunii următoare celei înscrise în diplomă sau, după caz, în certificatul de studii eliberat de către instituţia de învăţământ de stat sau particular, autorizată ori acreditată în condiţiile legii, dacă în cuprinsul acestora nu se specifică, în mod expres, o anumită dată de absolvire.
.....

Eu am terminat studiile in strainatate in iunie 2015....


In acest caz, in certificatul de studii ce data de absovire este trecuta ,intrucat AJOFM-ul a luat in considerare ca data de 27.07.2015 este data absolvirii cursurilor.
Multumesc pentru respunduri. Estre trecut doar iunie 2015 ca data de finalizare, nu se specifica ziua. Sa inteleg ca din acest motiv au trecut data de 27 iulie? 27 iulie este data de eliberare a certificatului.
Ultima modificare: Marți, 29 Septembrie 2015
diana45, utilizator
Cred ca din acea cauza s-a luat in calcul data respectiva.

Daca doriti puteti sesiza ANOFM-ul , email : anofm@anofm.ro

Alte discuții în legătură

Indemnizatia de somaj marinamaxim13 marinamaxim13 Buna seara. Situatia mea este urmatoarea: am terminat studiile de licenta in iulie 2013, insa examenul de licenta il voi sustine in iulie 2014. Mai pot obtine ... (vezi toată discuția)
Poate beneficia de indemnizatie de somaj daca a terminat facultatea anul trecut dar a a dat licenta acum? musatmihai1988 musatmihai1988 Buna ziua, am si eu o problema de fapt sora mea a terminat facultatea in vara august 2011 dar fara diploma de licenta ,a fost la ajofm atunci si nu a avut ... (vezi toată discuția)
Subventie absolvent 2014 dora90 dora90 Buna ziua! Intrebarea mea este: de la ce data esti considerat absolvent de master? De la data in care ai finalizat anul terminal sau la data la care ai ... (vezi toată discuția)