Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor somaj

De pe ce data se calculeaza somajul? Eu am terminat studiile in strainatate in iunie 2015, data de eliberare a certificatului de studii este 27.07.2015, data de echivalare a certificatului la sistemul de invatamant romanesc este 21.08.2015.

Pe foaia de evidenta, data de stabilire a ajutorului de somaj este 25.09.2015-25.03.2016, fiind calculat dupa data de eliberare a cerificatului de studii.

Cum e corect si ce as putea sa fac?

Multumesc.
I-am atras atentia persoanei respective si a spus ca e acelasi lucru, insa din caluculele mele se amana somajul cu o luna. S-ar putea recalcula aceasta perioada?
diana45, utilizator
Se poate revoca acea decizie de stabilire a perioadei de plata a somajului.