avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1866 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor somaj

De pe ce data se calculeaza somajul? Eu am terminat studiile in strainatate in iunie 2015, data de eliberare a certificatului de studii este 27.07.2015, data de echivalare a certificatului la sistemul de invatamant romanesc este 21.08.2015.

Pe foaia de evidenta, data de stabilire a ajutorului de somaj este 25.09.2015-25.03.2016, fiind calculat dupa data de eliberare a cerificatului de studii.

Cum e corect si ce as putea sa fac?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:01, 29 Septembrie 2015
I-am atras atentia persoanei respective si a spus ca e acelasi lucru, insa din caluculele mele se amana somajul cu o luna. S-ar putea recalcula aceasta perioada?
Ultima modificare: Marți, 29 Septembrie 2015
diana45, utilizator
Se poate revoca acea decizie de stabilire a perioadei de plata a somajului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia de somaj marinamaxim13 marinamaxim13 Buna seara. Situatia mea este urmatoarea: am terminat studiile de licenta in iulie 2013, insa examenul de licenta il voi sustine in iulie 2014. Mai pot obtine ... (vezi toată discuția)
Poate beneficia de indemnizatie de somaj daca a terminat facultatea anul trecut dar a a dat licenta acum? musatmihai1988 musatmihai1988 Buna ziua, am si eu o problema de fapt sora mea a terminat facultatea in vara august 2011 dar fara diploma de licenta ,a fost la ajofm atunci si nu a avut ... (vezi toată discuția)
Subventie absolvent 2014 dora90 dora90 Buna ziua! Intrebarea mea este: de la ce data esti considerat absolvent de master? De la data in care ai finalizat anul terminal sau la data la care ai ... (vezi toată discuția)