Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Inselaciune -descrierea in datele tehnice ca produs ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Inselaciune -descrierea in datele tehnice ca produs fabricat intr-o tara insa facut in China

Am cumparat o motocoasa si dupa cateva zile s-a stricat am dus-o la reparat si mi s-a restituit dezmontata intr-o cutie de carton la gramada vanzatorul nu vrea nici sa schimbe produsul nici sa returneze banii ,producatorul minte in cartea tehnica despre provenienta in total trei minciuni ,am inregistrat discutii cu vanzatorul si cu minciunile directorului de la producator am material suficient pentru infractiuni penale comise de cei doi -----caut un avocat bun pentru a demonta acest dezastru
gi-jane2, moderator
Pentru început, trebuie făcută o sesizare la Protecția Consumatorului.
Eu consider ca am fost inselat prin prezentarea unui fapt ca fiind produsul din japonia sa zicem si in realitate este facut in Romania cred ca este si un fals si inselaciune si poate si alta fapta,faptul ca mi se respinge orice cerere de schimbare,reparare sau sa dea banii inapoi in 15 zile de la cumparare ,garantia este de 2 ani ,termen de retur este de 30 de zile la acel magazin ,sunt refuzat si de vanzator si de fabricant .
atitudine, utilizator
buna seara
Caut un avocat care sa ma ajute sa redactez plangerea pentru parchet sau un model cum se face
multumesc
va rog as dori un raspuns ce sa fac si cum
N-are sens sa va ganditi la plangeri penale, nu e de competenta lor. N-ati reclamat la ANPC? O puteti face si acum, aveti pasii aici:
www.avocatnet.ro/content/for...