Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ROI ca act aditional la contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ROI ca act aditional la contract vanzare-cumparare

Buna ziua,

In asociatia noastra se doreste implementarea unui ROI care are cateva clauze pe care unii din locatari nu le accepta.
Una din clauze suna exact asa:

Prezentul Regulament (“Regulamentul”) stabileste regulile general aplicabile, precum si principiile de convietuire, in cadrul Ansamblului Rezidential “xxxx”, respectand dispozitiile legale in vigoare, obligatorii pentru toţi Rezidentii (proprietari sau detinatori cu orice titlu) actuali şi viitori, în conformitate cu termenii si conditiile mai jos dezvoltate, şi, totodata cu dispozitiile art. ___ din Antecontractele devanzare cumparare, incheiate cu cumparatorii de Proprietăţi din Ansamblul Rezidential „xxxx”, precum si pentru asociatiile de proprietari constituite/care urmeaza a fi constituite la nivelul Ansamblului Rezidential. Regulamentul are aplicabilitate generală în interiorul Ansamblului Rezidenţial „xxxx”, stabilind regulile aplicabile in raporturile dintre Rezidenti, Administratia Ansamblului Rezidential si Asociatiile de Proprietari, urmand a seconstitui Anexa la Contractele de vânzare – cumpărare ce urmeaza a fi incheiate incepand cu data aprobarii prezentului.

Va rog sa va exprimati punctul de vedere argumentat juridic in mod special pe partea bolduita. Parerea noastra este ca se incalca dreptul de a vinde un bun fara interventia unui tert, exceptie banca - pentru cazurile in care apartamentele au ipoteca constituita asupra lor.
Bineinteles ca este o prostie cat blocul de mare.
Contractul de vanzare-cumparare nu are nimic de-a face cu niciun act al asociatiei si se incheie numai avand adeverinta de la asociatie ca apartamentul nu are datorii sau ca are X lei datorie pe care cumparatorul si-o asuma.
Nu are nicio relevanta atasarea la contract a acestui ROI.

Si vin si intreb, daca un proprietar vrea sa-si vanda apartamentul si ignora aceasta prevedere, ce se intampla? Asociatia o sa scoata oamenii in strada si-o sa-i interzica noului proprietar sa intre in bloc?

Mare ti-e gradina, Doamne si multi birocrati traiesc in ea!!!:worthy:
~ Conținut șters la cerere ~
Problema ridicata va fi rezolvata legal de noua lege a asociatiilor de proprietari care are un capitol distinct privitor la ansamblurile rezidentiale. Proiectul de lege este pe internet.
Ca as. prop. doreste sa intocmeasca un ROI - per total este bine, insa nu trebuie sa se procedeze asa cum s-a descris in topic.
Documentul respectiv se intocmeste de catre com. ex. - din cate mai aud trebuie aprobat si in AG a membrilor si se afiseaza la avizier. Ca fiecare proprietar trebuie sa si-l insuseasca, eventual prin semnare de luare la cunostinta, este cu totul alta chestiune.

Noi am avut zilele trecute o reclamatie la SAP (serv. as. prop.) pe care am rezolvato fara probleme, insa avem ca tema intocmirea unui ROI si luarea tuturor masurilor de luare la cunostinta a proprietarilor...