Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abuz in serviciu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abuz in serviciu

in 2008 a fost refuzata din factura o suma nejustificat deoarece serviciile au fost efectiv prestate si receptionate ;in 2009 furnizorul este informat printr-o adresa ca i s-a refuzat suma respectiva ca raspuns la insistenta furnizorului de a-si cere diferenta de bani ,mai ales ca platise si tva -ul aferent facturii integrale ;in 2010 refactureaza suma ,care este acceptata si achitata ; persoana care a acceptat si achitat aceasta factura din 2010 este suspectata de abuz in serviciu ,poate fi vorba de asa ceva ? fara sa existe un prejudiciu ?
Abuzul în serviciu
(1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, îngrădeşte exercitarea unui drept al unei persoane ori creează pentru aceasta o situaţie de inferioritate pe temei de rasă, naţionalitate, origine etnică, limbă, religie, sex, orientare sexuală, apartenenţă politică, avere, vârstă, dizabilitate, boală cronică necontagioasă sau infecţie HIV/SIDA.

Cum suspectata? cercetata?

mai repede neglijenta in serviciu, care reprezinta
Încălcarea din culpă de către un funcţionar public a unei îndatoriri de serviciu, prin neîndeplinirea acesteia sau prin îndeplinirea ei defectuoasă, dacă prin aceasta se cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice

suspect ,chemat pt intrebari ,art.297 cp