Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva de recuperat din UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva de recuperat din UE

Buna ziua,
o firma de transport din Romania, inregistrata in ROI, are contract cu o societate din Belgia pentru recuperare tva de pe facturile emise in UE (combustibil, piese auto, etc). rambursarea tva se face periodic totul decurge bine intrebarea mea este daca cumva societatea trebuie sa depuna si declaratia 318 in Romania?
multumesc frumos.
Gasiti un articol pe aceasta tema aici:

www.avocatnet.ro/content/art...

Consider ca in conditiile in care rambursarea T.V.A. o obtineti fara a apela la statul roman nu mai e necesara cererea de rambursare 318. Ar insemna sa cereti de doua ori.