Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cerere rambursare tva UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cerere rambursare tva UE

Care este procedura de rambursare tva dintr-un stat membru UE? Am o factura din Italia emisa cu Tva?Cum recuperez acest tva?
Cum se declara ?
nu aveti drept de deducere a tva achitata in alte state membre si o veti include in costul bunurilor respective, iar in decontul de tva la rd. 24.
puteti solicita rambursarea taxei de la statul italian prin depunerea decl. 318.

mai multe detalii veti gasi aici:
[ link extern ]
xerxes, utilizator
xerxes a scris:

puteti solicita rambursarea taxei de la statul italian prin depunerea decl. 318.

Asta numai in cazul in care sinteti inregistrat in ROI anterior achizitiei.
t.simona, utilizator
care este temeiul legal pentru inscrierea in ROI anterior achizitiei?
xerxes a scris:

care este temeiul legal pentru inscrierea in ROI anterior achizitiei?

Posibil ca factura sa fie cu tva pt ca firma romaneasca nu este inregistrata in ROI, deci nu avea cod valid de tva pt achizitii intracomunitare. Din punct de vedere al statului care ramburseaza tva-ul (Italia in cazul nostru) solicitantul este o persoana neimpozabila stabilita in RO.

Caz concret: achizitie auto inainte de inscrierea in roi. Furnizorul factureaza bineinteles cu tva. Cumparatorul face taxare inversa la val cu tva a fact (si asteapta amenda pt neinregistrarea in ROI). Poate solicita rambursarea tva din statul furnizorului?
t.simona, utilizator
in cazul prezentat de dvs. nu poate solicita rambursarea tva, dar inscrierea in ROI nu este o regula general valabila.

de ex. o firma din romania executa lucrari de constructii in italia. in timpul lucrarilor achizitioneaza materiale de constructii din italia (cheltuieli accesorii contractului de constructii montaj), pentru care va primi facturi cu tva.
in acest caz poate solicita rambursarea?