Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DGASPC - drept de vizita pentru tata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DGASPC - drept de vizita pentru tata

Am un copil necasatorita fiind, tatal copilului l-a recunoscut. Are hotarare judecatoreasca pe care am atacat-o in termen, de vizitare copil si luare de la mine pentru 6 ore de doua ori pe saptamana. Copilul are 3 ani si nu il cunoaste. Eu am toate conditiile materiale necesare ingrijirii copilului iar el imi plateste o pensie modica.
Intrucat nu am vrut sa-i dau copilul - mi-e frica sa nu fuga cu el - m-a reclamt la DGASPC iar acestia m-au chemat cu copilul la ei.
Sunt obligata sa ma duc? Si daca ma duc si ei o sa-mi ceara sa le duc copilul periodic, eu nu am niciun drept sa ma opun?
Nu vreau decat sa fim lasate in pace, eu calatoresc mult in tara iar copilul merge cu mine. Am conditii excelente si nu am nevoie la o adica nici de pensia alimentara.
Mi-au spus cea de la DGASPC ca fostul prieten mi-a fcut dosar penal ca nu am vrut sa-i dau copilul si ei sunt obligati sa-i inlesneasca de a-l vedea.
Mi-au spus ca daca nu ma prezint pierd copilul. M-am speriat rau.
pot sa ma duc o data si apoi sa le spun ca nu mai pot din cauza programului meu incarcat? :((
Nu e chiar asa de ciudat: si la gradinita cand il duci il lasi cate 4-6-8-10 ore in fiecare zi si il lasi cu cineva necunoscut. Ba chiar iti este si tie, ca parinte necunoscut (ca n-ai fost la o cafea cu tot personalul din gradinita). Si nu e nimic ciudat in asta.
In plus, nu-l cunoaste pentru ca mama se opune din toate puterile (desi am asa un dubiu ca nu-l cunoaste, pare mai degraba ca ii e frica de mama si se face ca ploua).
mirebire, utilizator