Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... conditii deosebite dupa 2001
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

conditii deosebite dupa 2001

Buna ziua. Am urmatoarea problema: o adeverinta pentru conditii deosebite lucrate in perioada 2003-2007, nu a fost acceptata de CJP, pe motiv ca in listele in format electronic transmise de angajator, subsemnatul nu figureaza decat la conditii normale de lucru. In urma investigatiilor facute la sediul angajatorului am constatat ca CJP are dreptate: "s-a omis" #-o desi exista pontaje, state de plata si fluturasi care atesta conditiile grele de munca (mai precis in turnatorie). La solicitatea mea expresa, adresata conducerii societatii, am primit raspuns ca regreta omisiunea (Sic!) :(( dar ca nu se poate face acesta rectificare, deoarece ar mai trebui platiti niste bani la CJP si ca nu au un act in baza caruia sa faca aceasta!! Eu stiam ca exista o prevazut in lege, ca si in situatia in care nu s-a platit, angajatului i se va recunoste contributia, urmand ca CJP sa-si recupereze prejudiciul de la angajat! As fi recunoscator, daca cineva ar aminti pe forum legea in discutie, al caei nr. imi scapa.:( Exista o cale de a determina angajatorul sa rectifice greseala, in afara de actiunea in justitie?
@susnea1958 mentionati, citez: " ... La solicitatea mea expresa, adresata conducerii societatii, am primit raspuns ca regreta omisiunea dar ca nu se poate face acesta rectificare, deoarece ar mai trebui platiti niste bani la CJP si ca nu au un act in baza caruia sa faca aceasta ! Eu stiam ca exista o prevazut in lege, ca si in situatia in care nu s-a platit, angajatului i se va recunoste contributia, urmand ca CJP sa-si recupereze prejudiciul de la angajat ! .... "
Personal nu cunosc prevederea legala de care amintiti.
Puteti crea insa baza legala (actul) pentru ca societatea sa fie obligata sa plateasca diferenta de bani, prin deschiderea unei actiuni in instanta si obtinerea unei hotarari definitive.
De altfel, sfatul cu deschiderea unei actiuni in instanta vi l-am dat deja si in alta discutie deschisa anterior de dvs.
www.avocatnet.ro/content/for...
Va multumesc din nou. Ma gandeam ca discutiile anterioare fiind la subiectul legea 50/1990, sa deschid un nou subiect, pe intrebarea de fata. (Cu subiectul acela, am rezolvat, noua adeverinta a fost recunoscuta de CJP). Acesta a doua adeverinta nu este recunoscuta de CJP pentru ca angajatorul nu a specificat in lista in format electronic transmisa, pozitia mea in conditii deosebite, ci normale de lucru! (Omisiune recunoscuta). Pe alt forum, cineva mi-a raspuns: "este vb de codul civil si principiile generale privind executarea obligatiilor.... actiunea in regres". Din pacate nu a scris si un nr. sau paragraf!. (mai caut). Eu ma gandeam ca inainte de actiunea in justitie, sa incerc o mediere, pentru ca la sediul angajatorului exista documente doveditoare: pontaje, state plata, fluturasi.(am verificat in contabilitate si la personal). Numai daca exista rea vointa a angajatorului si refuza sa faca rectificarea in lista in format electronic de la CJP, voi actiona in justitie. Din cauza acestui angajator, iesirea mea la pensie se amana cu 1 an de zile, si n-ar fi chiar o tragedie, daca n-ar fi in faliment (suspendat temporar).
Nu este rau sa incercati o mediere, cu conditia ca angajatorul sa doreasca acest lucru si daca Da sa prezinte toate documentele pe care le detine, legat de activitatea dvs.