Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariu compensator
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariu compensator

2 persoane parasesc societatea intrucat s-a desfiintat postul/locul de munca deci art 65 alin1 cf codului muncii.
cf ctr colectiv de munca are dreptul la 1 salariu compensator(salariu brut de inc.1700lei)care sunt retinerile de pe statul de plata(la salariu compensator) ?multumesc anticipat,Angela
Codul fiscal prevede neimpozatea platilor compensatorii numai in cazul concedierilor colective, nespecificand nimic despre concedierile individuale. In acest urma caz, salariile compensatorii se platesc din fondul de salarii si se calculeaza toate contributiile angajat/angajator
In cazul salariilor compensatorii (conform CCM aplicabil) se platesc urmatoarele:
- angajatorul: CAS, CASS, fd. concedii medicale, fd.risc si accidente, comision ITM ( nu plateste somaj si fd.garantare).
- salariatul: CAS, CASS, impozit (nu plateste somaj).
Subscriu celor afirmate de dl. Tudor Valeriu
Vin si eu cu completari - la calculul impozitului nu aveti dreptul la deduceri.
iuliana_d71 a scris:

Vin si eu cu completari - la calculul impozitului nu aveti dreptul la deduceri.

Avand in vedere ca salariile compensatorii se acorda din fondul de salarii si sunt asimilate salariilor, intrand in salariul brut realizat in luna acordarii, se acorda deduceri si pt aceste sume