avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1574 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariu compensator
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariu compensator

2 persoane parasesc societatea intrucat s-a desfiintat postul/locul de munca deci art 65 alin1 cf codului muncii.
cf ctr colectiv de munca are dreptul la 1 salariu compensator(salariu brut de inc.1700lei)care sunt retinerile de pe statul de plata(la salariu compensator) ?multumesc anticipat,Angela
Cel mai recent răspuns: mihai_u , utilizator 09:22, 22 Iulie 2009
Codul fiscal prevede neimpozatea platilor compensatorii numai in cazul concedierilor colective, nespecificand nimic despre concedierile individuale. In acest urma caz, salariile compensatorii se platesc din fondul de salarii si se calculeaza toate contributiile angajat/angajator
In cazul salariilor compensatorii (conform CCM aplicabil) se platesc urmatoarele:
- angajatorul: CAS, CASS, fd. concedii medicale, fd.risc si accidente, comision ITM ( nu plateste somaj si fd.garantare).
- salariatul: CAS, CASS, impozit (nu plateste somaj).
Subscriu celor afirmate de dl. Tudor Valeriu
Vin si eu cu completari - la calculul impozitului nu aveti dreptul la deduceri.
iuliana_d71 a scris:

Vin si eu cu completari - la calculul impozitului nu aveti dreptul la deduceri.


Avand in vedere ca salariile compensatorii se acorda din fondul de salarii si sunt asimilate salariilor, intrand in salariul brut realizat in luna acordarii, se acorda deduceri si pt aceste sume

Alte discuții în legătură

Nelamuriri salariale Marius Nou Marius Nou Vreau sa va intreb daca atunci cand primesc salariu compensatoriu(in urma concedierii din motive ce nu tin de persoana angajatului) trebuie retinut din el ... (vezi toată discuția)
Care sint obligatiile de plata aferente unui salariu compensator la incetarea contactului de munca conf art 65(1) ? Lepadatu Cornel Lepadatu Cornel Am cateva probleme. 1. Din ce se suporta plata salariului compensatoriu in cazul unei concedieri individuale conf art 65(1)? Din fondul de salarii? 2. Ce ... (vezi toată discuția)
Retinere contributii ajutor de concediere legally brunette legally brunette Buna ziua! In cazul ajutorului de concediere acordat la concediere individuala pt motive care nu tin de persoana salariatului, angajatorul are dreptul de a ... (vezi toată discuția)