Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Tragerea la raspundere a personelor care nu declara ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Tragerea la raspundere a personelor care nu declara consumurile de apa

Buna ziua!
M-ar interesa daca stie cineva ce masuri legale pot fi luate impotriva locatarilor care nu isi declara consumurile lunare reale a apometrelor, iar datorita acestora se inregistreaza un coeficient de corectie la apa rece foarte ridicat pe care trebuie sa il plateasca toti locatarii constiinciosi.
Pai asta era consider eu greseala si in cszul meu, ca am platit apa de doua ori, exact aceeasi cantitate...

ynocentta a scris:

Silver78 a scris:

:
nu poate primi si asociatia o penala pentru inselaciune , sau ce-o fi , referitor la foloase necuvenite ? cum justifici apoi casa , ca n-o dai pe fond de rulmentzi dupa bunul plac , si alte trucuri ?

Asociatia nu poate fi acuzata de savarsirea nici a infractiunii de inselaciune nici de primire de foloase necuvenite atat timp,cat proprietarul detine obligatia sa comunice lunar index consum utilitati
Pe de alta parte ,fondul de rulment se dimensioneaza dupa criterii legal prevazute
Sumele suplimentar rezultate in cazul regularizarii consumurilor ,daca asociatia de proprietari accepta acest sistem-urmeaza sa fie regularizate treptat pana cand coincid consumul in fisa cu cel de la apometru