avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie de apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie de apartament

Buna seara,

As avea si eu o serie de intrebari si anume: tatal meu a mostenit impreuna cu unchiul meu un apartament si vor sa mi-l doneze .Intrebarea mea ar fi care sunt pasii de urmat si taxele aferente donarii?Cat ar trebui sa plateasca tatal si unchiul meu impozitul la stat deoarece nu l-au tinut 3 ani de zile?
2.Vreau sa cumpar un apartament in Cta , cart.Casa de Cultura la un pret de 60000 euro si as vrea sa stiu cam cat ar ajunge contractul de vanzare cumparare?
3. Se plateste impozitul la vanzarea unui apartament obtinut prin donatie daca apartamentul se vinde mai devreme de 3 ani?
Cel mai recent răspuns: ContSters4579 , utilizator 15:22, 18 Iulie 2009
La notar aveti de platit cam la fel, si la donatie, si daca v-ar face contract de vanzare-cumparare. Diferenta nu este mare, atat doar ca donatia nu este un act translativ de proprietate, intrucat poate fi atacat de eventuali mostenitori ai tatalui sau unchiului care pot reclama in viitor ca prin aceasta donatie i s-a incalcat cota succesorala.
Inteleg ca vreti sa vi se doneze apt. pt. ca Dvs. ulterior sa il vindeti si cu banii luati sa va luati altul in Cta?
Daca e asa, e mai simplu ca tatal si unchiul sa vanda apt., sa va dea banii si apoi faceti ce vreti cu ei.
Nu vor plati nici ei acel impozit, intrucat apt. este mostenit.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
Va multumesc pt amabilitatea dumneavostra deci daca am inteles bine este ca daca tatal si unchiul meu vand apartartamentul pe care il au prin mostenire de la parintii lor nu se plateste impozit pt acea tranzactie deoarece este un bun dobandit prin mostenire.
Chiar daca il vand mai devreme de 3 ani? prevazuti parca de lege pt instrainarea bunului dobandit prin mostenire?
ralu21 a scris:

La notar aveti de platit cam la fel, si la donatie, si daca v-ar face contract de vanzare-cumparare. Diferenta nu este mare, atat doar ca donatia nu este un act translativ de proprietate, intrucat poate fi atacat de eventuali mostenitori ai tatalui sau unchiului care pot reclama in viitor ca prin aceasta donatie i s-a incalcat cota succesorala.
Inteleg ca vreti sa vi se doneze apt. pt. ca Dvs. ulterior sa il vindeti si cu banii luati sa va luati altul in Cta?
Daca e asa, e mai simplu ca tatal si unchiul sa vanda apt., sa va dea banii si apoi faceti ce vreti cu ei.
Nu vor plati nici ei acel impozit, intrucat apt. este mostenit.
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin


ralu21, un temei juridic pentru afirmatia pe care am boldat-o in textul citat aveti? Ma roade o curiozitate aparte: daca donatia nu este un act translativ, ce va fi fiind? Act declarativ, precum partajul? Act confirmativ? Act normativ?

Faceti o confuzie impardonabila, scuzata fie-mi duritatea exprimarii.


:closedtopic:


PS Donatia intre rude pana la un anume grad (trebuie vazut codul fiscal) este scutita de impozitul pe veniturile realizate din instrainarea imobilelor.
...donatie nu e act translativ de proprietate...poate s-o fi schimbat ceva de cand cu noile coduri...:D...
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Iulie 2009
ContSters4579, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire ,succesiune anays18 anays18 cum se poate face act pe un apartament intreg, in cazul in care se dezbate succesiunea doar pt un parinte care a decedat ,cealalta parte a celuilalt parinte ... (vezi toată discuția)
Mostenire rog ajutor bla bla bla bla Buna ziua as avea o intrebare bunicul a decedat la fel si tatal meu.eu am acceptat mostenirea(sunt nepoata de fiu decedat) astfel bunica nu si-a putut ... (vezi toată discuția)
Act testament ContSters160754 ContSters160754 buna-seara!.am o matusa care a mostenit o casa de la parinti,avand act de proprietate.acest act i s-a facut in timp ce era casatorita.parintii matusei au ... (vezi toată discuția)