Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa confiscata in 1959 pentru "uneltirea contra ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa confiscata in 1959 pentru "uneltirea contra oranduirii sociale si detinere de valuta"

Buna ziua, am o problema destul de complicata si orice sfat este binevenit.

Casa (si terenul aferent) in care locuiesc este 50% cota indiviza in proprietatea statului. Aceasta parte a fost confiscata de stat in urma unei decizii a Tribunalui Bucuresti din anul 1959, prin care proprietarul a fost condamnat pentru "uneltirea contra oranduirii sociale si detinere de valuta" la inchisoare si confiscarea averii proprii. Averea proprie consta si in 50% din casa si teren, restul de 50% ramanad sotiei. Partea sotiei a fost mostenita de nepoata acesteia in anul 1990, prin testament. In 1995 aceasta parte a fost cumparata de la nepoata. La momentul cumpararii casa avea o camera, bucatarie si antreu, iar pe teren exista si o anexa, cu rol de wc. In 1996 casa a fost extinsa pe zona anexei unde s-a facut bucataria, iar fosta bucatarie a devenit baie. Extinderea s-a facut fara autorizatie.

Intrebarile ar fi:

Se poate recupera cumva partea de la stat, actualmente in patrimoniul APOLODOR SA fosta ICRAL ? Cine ar trebui sa faca demersurile, actualul proprietar sau nepoata?

Cum ar trebui procedat in cazul in care as vrea sa cumpar partea de 50% de la actualul proprietar? Am incercat sa fac cadastru, dar nu se poate pentru ca exista o constructie fara autorizatie pe terenul in indiviziune cu statul.

Cum as putea sa obtin autorizatie pentru aceasta constructie?

Dupa cum vedeti problemele sunt multe si am senzatia ca ma invart intr-un cerc vicios. Deci va multumesc anticipat si astept raspunsurile dvs.

Buna ziua
Stiu ca este o problema complicata dar ma poate ajuta cineva macar cu un sfat?
Multumesc