avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cand o datorie este clara, certa, exigibila,....?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cand o datorie este clara, certa, exigibila,....?

Buna dimineata !
Va rog sa imi spuneti,
intr-un proces, in fata instantei de judecata:
- cand o datorie este clara, certa, exigibila,....?
doar atunci in urma unor comenzi sau contract ?
Dar daca o societate iti trimite pur si simplu o Factura
in urma prestarii unor servicii ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 16:28, 5 Octombrie 2015
Creanţa este certă când existenţa ei neîndoielnică rezultă din însuşi titlul executoriu.

Creanţa este lichidă atunci când obiectul ei este determinat sau când titlul executoriu conţine elementele care permit stabilirea lui.

Creanţa este exigibilă dacă obligaţia debitorului este ajunsă la scadenţă sau acesta este decăzut din beneficiul termenului de plata.

1. - O factura poate constitui titlul executoriu ?
2. - Obiectul creantei este determinat daca se mite doar o factura ?
3. - Daca nu exista nici un contract /comanda intre cele 2 parti,
iar prestatorul de servicii emite doar o factura,
daca pe factura se mentioneaza o data la care trebuie achitata acea suma din factura,
atunci, in aceste conditii,
se poate spune ca
obligaţia debitorului este ajunsă la scadenţă
la data de plata trecuta pe factura ?
Nu, trebuie actionat in instanta pt obtinerea unui titlu executoriu.
Obiectul e mentionat pe factura, e facturat un serviciu sau produs, data scadentei e inscris pe factura, daca nu e trecut niciun termen, data scadentei e la data facturarii.
Aveti o creanta certa pt suma facturata si acceptata prin stampila.

Data scadentei este cea mentionata in factura, prin urmare e exigibila dupa trecerea termenului.

Insa o factura prin ea insasi nu reprezinta untitlu executoriu, legea neconferindu-i aceasta putere. Ceea ce inseamna ca tb sa actionati in instanta pt o obtine o hotarare.

Chiar si fara un contract intre parti, vorbim despre o creanta atestata prin factura emisa si marfa livrata si acceptata.
Pe factura venita nu s-a pus stampila unitatii
si nu a fost inregistrata.
1. - Se poate spune ca factura nu a fost acceptata
de unitatea noastra ?
2. - In aceste conditii se mai poate spune ca este vorba despre
o creanta certa pt suma facturata ?

Unitatea la care lucrez nu este prestator,
ci este partea care a fost data in judecata.

In cazul de fata nu este vorba despre o marfa,
ci de servirea unei mese unui numar de copii, beneficiari.
Copiii nu erau ai unitatii noastre, ci
ar fi trebuit sa fie adusi de unitatea noastra la acea Pensiune
pentru a servi masa, doar daca se incheia un contract
in care banii proveneau dintr-un alt contract de sponsorizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce se intelege prin bunurile unei societati radiate? rrocambole rrocambole Conform art.176 al Legii nr.85/2014, lit.c ,,daca dupa acoperirea tuturor creantelor, inchiderea procedurii si radierea debitorului din registrele in care ... (vezi toată discuția)
Executare gresita soranacn29 soranacn29 Buna ziua, sunt studenta la master anul 1. Am primit pensie alimentara pe tot parcursul studilor de la tata, dar in timpul facultatii nu cat ar fi trebuit. Am ... (vezi toată discuția)
Imi taie din salariu ! riscurile soferului Shyva17 Shyva17 am avut tamponare usoara fara victime din vina mea si acum patronul ma obliga sa platesc 5867 de lei ! Sunt angajat ca sofer de distributie suport o gramada de ... (vezi toată discuția)