Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Procedura deportare din UK
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Procedura deportare din UK

va rog cine are cunostinte despre procedura de deportare din UK.Dupa ce termin pedeapsa de executat acolo.
ma intereseaza doar atunci cand ajung in Romania cum e procedura.
Voi fi preluat de politie sau cum va fi ???
Daca sunt cetatean roman dar familia mea locuieste in Italia pot cere deportarea in Italia??
cu stima tuturor
Practic, daca sunteti cetatean roman, din momentul deportarii din Marea Britanie aveti drept de sedere libera timp de 90 zile in orice tara din UE, cu exceptia Marii Britanii. Autoritatile italiene au dreptul sa va refuze accesul in Italia prin masuri de administratie publica.

Daca nu sunteti cetatean roman banuiesc ca nu veti fi deportat in Romania, cu exceptia cazului in care sunteti azilant recunoscut de statul roman.