Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... MUNCA NEPLATITA IN STRAINATATE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

MUNCA NEPLATITA IN STRAINATATE

Buna ziua,

Problema mea este :
In luna august am plecat in Lituania prin intermediul unei firme din Romania , intelegerea fiind : firma din RO sa plateasca transportul dus-intors, masa, cazare , card de sanatate , si salariul comform contractului facut in RO si inregistrat la ITM ( sper sa fie inregistrat ) deci salariul urmand sa-l incasez pe data de 15 si 20 ale lunii . M-a mai pus sa semnez un proces verbal scris de mana semnat si stampilat si de catre patronul firmei din RO comform caruia daca nu respect contractul adica daca nu stau acolo 3 luni ( pe contract scrie perioada nedeterminata ) eu ar trebui sa paltesc toate actele transportul masa si cazarea . Am fost de acord cu aceste conditii pana pe data de 15 august cand ar fi trebuit sa imi primesc salariul , NU L-AM PRIMIT, am mai asteptat pana pe 20 NU L-AM primit , am luat legatura cu rudele din RO si am aflat ca pe 1 septembrie o sa-mi primesc salariu, cat am stat acolo 2 luni de zile am primit 600 EURO pentru mancare ATAT am chitanta pentru acesti bani de la posta , bineanteles ca nu am mai avut incredere in cele spuse de patronul din RO si am sunat la ambasada ( si ceilanti colegi aveau aceias problema dar nu au avut acelas curaj, defapt acum nu stiu daca sa-l mai numesc asa - curaj , dar au tacut ) Deci am sunat la ambasada am povestit ce mi-se intampla si mi-sa spus sa plec in RO si daca pe 1 nu-mi primesc banii sa sun inapoi ca-mi vor recupera ei banii , am intrebat-o pe dna respectiva daca sa cer fisa de pontaj , sau alte documente din Lituania iar doamna de la ambasada mi-a spus sa nu ma lansez singur intr-o ancheta ...Cei de la ambasada l-au sunat pe patronul din RO si astfel acesta mi-a trimis bilet de avion sa vin in tara. Am venit in RO , am asteptat salariul pe 1 , tot nimic , l-am sunat din nou pe patron si am primit urmatorul raspuns: nu vei primi nici un ban pentru ca nu ai respectat contractul de munca , tu stii ma cat am pierdut eu din cauza ta , ce te joci cu mine de`a ambasada, lasa ca iti trimit eu niste hartii acasa si ai sa vezi tu cale legala ...iti opresc drumu, cazarea, masa, etc...si-ti desfac si CMI pentru indisciplina, colegilor tai le-am dat salariul azi dar tu nu ti-l primesti pana nu facem socotelile, ai vrut cale legala iti arat eu cale legala ( cu siguranta s-a suparat ca am sunat la ambasada ) Apoi am vorbit cu un coleg din RO care e trimis la munca tot de acest patron dar in RO sa-l intreb cum e cu salariile la ei in echipa si mi-a spus ca patronu a inceput sa mute oamenii dintr-un loc in altul aici in RO si in strainatate pt ca a sunat unu din Lituania la ambasada ( nestiind ca eu sunt cel care a sunat ) . Am sunat din nou la ambasada iar doamna de acolo mi-a dat urmatorul raspuns : datoria noastra a fost sa va aducem teafar in tara , nu mai avem cum sa va ajutam mai departe , doar sa anuntam ITM-ul dar daca tot sunteti in tara anuntatii dvs, sau puteti sa dati firma in judecata. Am cerut nr de inregistrare pentru sezizare si mi-sa spus in prima faza : da pentru ce ? la ce va trebuie ? Am obtinut pana la urma un nr de inregistrare , nu stiu cat de valabil este dar infine...Azi am primit o hartie acasa se numeste CONVOCARE, in care scrie sa ma prezint pe data de 09.10.2015 la sediul firmei unde va fi o comisie formata din 4 membri - patronul, secretara , contabila si un domn de la protectia muncii, care vor efectua procedura de cercetare disciplinara. EU NU AM FACUT NIMIC INDISCIPLINAR in Lituania, doar ca am sunat la ambasada pentru ca nu mi-am primit salariul , eu nu am venit la cerere in RO am fost trimis de patron in urma sezizarii de la ambasada , mi-am vrut doar salariul ATAT. Intrebare: Cum as putea sa-mi primesc salariu ( insemnand 2000 EURO )? Ce instituie ar putea sa ma ajute ? Cui ar trebui sa ma adresesz ? Ce inseamna convocarea trimisa de patron , ce urmareste ? ma da in judecata - pentru ce ar putea sa faca acest lucru ? imi opreste toti banii - ar avea acest drept in conditiile pe care le-am povestit mai sus ? Sunt disperat am muncit sudor acolo vai de capul meu numai eu stiu cum ca sa castig un ban cinstit pentru familia mea, e normal ? e legal ce face acest domn ? UNDE SA MA DUC ? LA CINE SA APELEZ ? CINE, CE INSTITUTIE AR PUTEA SA MA AJUTE? Sau ce trebuie sa fac in momentul in care ma duc la firma , sa nu cumva sa ma puna sa semnez iar cine stie ce si sa ma pacaleasca iar ... va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi daca se poate , multumesc !
Art.40 alin.2 C.mun.:
(2) Angajatorului in revin, in principal, urmatoarele obligatii:
....
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
....

Prin urmare, neplata drepturilor salariale poate face obiectul :
- unei sesizari la ITM-ul in raza caruia acel angajator isi are sediul social

In sesizare veti specifica datele dvs de identitate , precum si neregulile savarsite de catre angajatorul dvs in legatura cu relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca . De exemplu, neplata salariului, neinregistrarea demisiei, neplata orelor suplimnetare, neacordarea reapausului saptamanal etc.

ITM-ul va constata incalcarea legislatiei muncii si va putea sanctiona - indirect - cu avertisment sau cu amenda pe angajator, dar nu-l poate obliga pe angajator sa va plateasca salariile restante.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Puteti transmite petitia dumneavoastra catre Inspectia Muncii prin
[ link extern ]
Fax: (021) 302 70 64
Posta: Str. Matei Voievod nr. 14, sector 2, Bucuresti, 021451

- unei actiuni in instanta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.
Singura autoritate in stat care il poate obliga pe angajator este instanta de judecata. Actiunea se depune la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu sau locul de munca , in termen de 3 ani de la data de cand trebuia sa va plateasca salariile. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.

- unei proceduri de mediere.
Medierea conflictelor de munca poate interveni atat in faza extraprocesuala (inaintea declansarii unui proces in fata instantelor de judecata) cat si in etapa procesuala (dupa ce s-au formulat cereri de chemare in judecata, apeluri sau recursuri).
Pentru medierea conflictelor individuale de munca sunt aplicabile prevederile art. 73 alin. (2) din Legea nr. 192/2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator, cu modificarile si completarile ulterioare. ( art. 178 (2) din Legea 62/2001 a Dialogului social).

- unei cereri de deschidere a procedurii de insolventa.
Potrivit Legii nr.85/2014, valoarea-prag pentru a putea fi introdusa cererea de deschidere a procedurii de insolventa pentru salariati este de 6 salarii medii brute pe economie/salariat. (art.5 pct.72).
Va multumesc mult pentru raspuns !