Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru de 7 ore pe zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru de 7 ore pe zi

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: daca angajatorul doreste sa faca un schimb care sa-si desfasoare activitatea in intervalul orar 13-20 (adica 7 ore pe zi) si restul de 5 ore, pana la 8 ore pe zi , angajatii sa lucreze o sambata pe luna, care ar fi baza legala, daca aceasta exista? Va multumesc pt. raspuns!
art.116 alin.2 C.mun. : Programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.

Insa atentie la prevederile referitoare la repausul saptamanal.