Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Documente cumparare imobil pentru minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Documente cumparare imobil pentru minor

ce documente trebuie pentru un apartament pe numele unui minor
Minorul nu are venituri sa cumpere un imobil,astfel ca acesta va fi cumparat cu bani ce provin dintr o donatie. Deci contractul va fi de vanzare cumparare cu procuratori de fonduri prin donatie.Va trebuie Dispozitie de la Autoritatea tutelara pentru a reprezenta minorul in act, daca acesta are sub 14 ani, sau daca are peste 14 ani sa fie asistat.
Conform art.143 NCC tutorele are indatorirea de a-l reprezenta pe minor in actele juridice,dar numai pana cand acesta implineste varsta de 14 ani.Conform art.146 NCC "Minorul care a implinit varsta de 14 ani incheie actele juridice cu incuviintarea scrisa a tutorelui sau, dupa caz, a curatorului."
multumesc frumos