Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pentru mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pentru mostenire

Daca dau mostenire cu uzufruct viager la un nepot de 14 ani trebuie tutore sau nu.
-Va multumesc.
Nu are parinti ?
Il reprezinta parintii la semnarea actelor.
Nu ii dati mostenire... ca nu ati murit inca.
Ii dati prin donatie ..
Da aveti dreptate prin donatie dar cu uzufruct se poate?
-Da are parinti.
da, se poate.
Art. 143

Reprezentarea minorului

Tutorele are îndatorirea de a-l reprezenta pe minor în actele juridice, dar numai până când acesta împlineşte vârsta de 14 ani.

daca a implinit deja 14 ani, are capacitate de exercitiu restransa, iar parintii il vor asista la notar.
Oricum, notarul va da toate lamuririle necesare.
gi-jane2, moderator