Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

daca am un apartament inaintea casatoriei mostenit de la mama mea si m am casatorir sotul meu la divort are drept la partaj la aceasta lucuinta?
Nu.

Apartamentul in cauză este bun propriu, el nu intră în masa bunurilor supuse partajului.
Orice bun dobandit inaintea casatoriei este bun propriu si nu intra in masa bunurilor partajabile in caz de divort.
Chiar daca ati fi mostenit casa (apartamentul) de la mama dvs in timpul casatoriei tot nu ar fi fost un comun deoarece bunurile primite prin mostenire sunt considerate bunuri proprii, deci nepartajabile!
Apartamentul fiind un bun propriu, nu se va partaja in eventualitatea unui divort.
imobilul in cauza nu intra in masa partajabila, dar daca s-au facut renovari la acest apartament , pe perioada casatoriei, iar sotul a contribuit la aceste renovari , va avea un drept de creanta in ceea ce priveste sumele de bani cheltuite in acest sens.
binenteles, asta in masura in care va putea dovedi acestea .