Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... numire gresita expert
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

numire gresita expert

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: la solicitatea avocatului unei parti, in dosar s-a solicitat proba cu expertiza contabila, fiind numit eu ca expert. Problema e ca obiectivele n-au de-a face cu contabilitatea, fiindu-mi solicitat sa masor volumul unei constructii.
Cum ar trebui formulata (pe scurt) cererea de refuz a expertizei? (fara motivare desigur, urmeaza sa o fac eu).
Multumesc.
Spuneti ca, dvs.nu sunteti expert in constructii si anexati o copie xerox dupa autorizatia de expert.
Intocmiti o nota scrisa pe care o depuneti la arhiva tribunalului cu nr. de inregistrare/ data pentru dosarul nr. .... cu minim 5 zile inainte de termenul de judecata. In nota mentionati motivele pentru care nu puteti efectua expertiza tehnica judicara, dispusa de catre instanta de judecata.
Ar trebui sa verificati la dosarul cauzei (incheierea de sedinta prin care s-au dispus expertizele) daca instanta nu a dispus o expertiza judiciara contabila si o expertiza tehnica judiciara in specialitatea ctii. si din greseala, la emiterea adreselor de comunicare, s-au inversat obiectivele stabilite pentru cele 2 expertize.
Multumesc pentru raspunsuri, ma interesa formularea concreta.
Am studiat dosarul cauzei, am presupus initial ca obiectivele erau formulate eronat. Am exclus cam toate ipotezele....
Pentru a nu primi amenda judiciara din partea instantei de judecata, nu uitati sa depuneti nota scrisa, cu nr. de inregistrare/ data de la arhiva tribunalului, la dosarul cauzei inainte de termenul de judecata/ termenul de depunere a raportului de expertiza, mentionat in adresa de desemnare ca expert.