Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Buna ziua. Este vorba despre o persoana care lucreaza in privat. Nu si-a luat concediu de odihna din 2013 si nici nu stie daca in acte figureaza cu banii pe concediu luati chenzinal sau nu. Pentru ce perioada de timp are drept retroactiv de concediu ? Multumesc.
Codul Muncii (art.146 alin.2), in prezent, prevede ca : In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.

Legislatia muncii nu prevede pentru ce perioada de timp se poate acorda retroactiv CO singurul aspect reglementat este prescriptia dreptului la actiune.