Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Competenta Tribunalului sau a Judecatoriei
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Competenta Tribunalului sau a Judecatoriei

Buna ziua!
Am contestat actele de executare in Tribunal, pe legea 554/2004 iar în întâmpinare, ANAF a cerut declinarea competentei catre Judecatorie.
Îmi poate spune cineva daca se poate judeca cauza pentru anularea actelor de executare la Tribunal, în contencios?
Multumesc!
Daca obiectul cererii dvs. este contestatia la executare, atunci competenta apartine judecatoriei. Din ceea ce ati scris rezulta ca ar fi vorba despre contestarea executarii silite facuta de ANAF.
In procedura prealabila, am contestat atat titlul de creanta cat si actele de executare silita. ANAF a respins contestatia impotriva titlului de creanta iar pentru actele de executare si-a declinat competenta in favoarea "instantei competente". La sfarsitul deciziei primite de la ANAF, scria ca pot contesta decizia la Tribunal.
Am contestat acea decizie la Tribunal, iar in întâmpinarea primita de la ANAF se solicita respingerea contestatiei impotriva titlului de creanta si declinarea competentei catre judecatorie.
Eu ce ar trebui sa fac? Sa cer sa se judece si actele de executare tot de catre Tribunal? Daca nu are aceasta competenta?
Multumesc!
Ati procedat gresit de la inceput formuland plangere prealabila in temeiul Legii contenciosului administrativ. Impotriva actelor de executare silita ale ANAF se poate face doar contestatie la executare la judecatorie.
În această situație nu se va disjunge capătul de cerere referitor la anularea actelor de executare? O va face tribunalul sau trebuie să solicit eu în răspunsul la întâmpinare?
Și încă ceva: solicitarea anulării actelor de executare se face doar în cadrul contestației la executare, în judecătorie? Sau se poate solicita anularea actelor de executare și în cadrul procedurii de contencios?
Mulțumesc!