Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

tatal meu face parte dintr-o familie cu 4 copii, unul dintre ei dat spre infiere cu cel putin 30 de ani in urma. Ambii bunici au murit, ultima fiind bunica in urma cu o luna. De asemenea, doi dintre fratii tatalui meu au murit si ei, avand fiecare cate doi copii si respectiv unul. Tatal meu este singurul in viata (pe numele bunicilor) si respectiv fratele care a fost infiat de alta familie. Va rog sa ma ajutati sa inteleg cine are dreptul la mostenire. Mostenirea consta in doua case la tara si 6 ha pamant. Va multumesc.
ianachen, utilizator
Buna ziua,
Vor veni la mostenire cei trei copii ai defunctilor fie direct fie prin reprezentare.
Astfel: bunurile bunicilor se impart in 3 parti egale.
Pentru copiii decedati, fiecare parte se reimparte in la mostenitorii lor (copii si eventual sotie)
Copilul in viata preia intreaga lui parte de mostenire.
Copilul infiat (daca a fost infiat cu adevarat) va mosteni pe parintii adoptivi ne mai avand niciun drept l;a cei care l-au dat spre adoptie.
Atentie, dezbaterea succesiunilor de pe urma bunicilor se dezbate dupa fiecare in parte in functie de momentul decesului.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator