Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Registrul unic de control
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Registrul unic de control

Buna ziua

Daca de la data infiintarii firmei, datele de identificare ale societatii au suferit diverse modificari (schimbare sediul social, schimbare denumire firma, modificare capital social, si de fiecare data fiind un singur punct de lucru, adica sediul social), iar CUI-UL si J-ul au ramas aceleasi de la infiintare, firma este obligata sa achizitioneze de fiecare data un alt registru unic de control? Multumesc
daca CUI-ul si J ul nu s-au modificat nu este necesara achizitionarea altui registru.
In situatia in care l-ati declarat pierdut, furat, deteriorat, sau daca este plin de ingregistari ale organelor de control ( situatie de nedorit!) este obligatorie achizitionarea altui registru.
Ppentru fiecare punct de lucru deschis este obligatorie achizitia unui registru.
si se poate sa-mi dati o baza legala ca sa pot sa ma confrunt cu cei de la politie? am avut un control de curand si mi-au zis ca nu apare adresa corecta si nici denumirea. Multumesc pt raspuns
Potrivit legii 252/2003(actualizarâ), art 7, a)
ART. 7
Constituie contravenŃii următoarele fapte:
a) neachiziționarea registrului unic de control de la direcțiile generale ale finanțelor publice din raza teritorială unde îşi are sediul social contribuabilul, în termenul prevăzut la art. 6 alin.(2) şi (3);
[ link extern ]

carmen01011958, moderator