avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Registrul unic de control
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Registrul unic de control

Buna ziua

Daca de la data infiintarii firmei, datele de identificare ale societatii au suferit diverse modificari (schimbare sediul social, schimbare denumire firma, modificare capital social, si de fiecare data fiind un singur punct de lucru, adica sediul social), iar CUI-UL si J-ul au ramas aceleasi de la infiintare, firma este obligata sa achizitioneze de fiecare data un alt registru unic de control? Multumesc
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 12:50, 13 Octombrie 2015
daca CUI-ul si J ul nu s-au modificat nu este necesara achizitionarea altui registru.
In situatia in care l-ati declarat pierdut, furat, deteriorat, sau daca este plin de ingregistari ale organelor de control ( situatie de nedorit!) este obligatorie achizitionarea altui registru.
Ppentru fiecare punct de lucru deschis este obligatorie achizitia unui registru.
si se poate sa-mi dati o baza legala ca sa pot sa ma confrunt cu cei de la politie? am avut un control de curand si mi-au zis ca nu apare adresa corecta si nici denumirea. Multumesc pt raspuns
Potrivit legii 252/2003(actualizarâ), art 7, a)
ART. 7
Constituie contravenŃii următoarele fapte:
a) neachiziționarea registrului unic de control de la direcțiile generale ale finanțelor publice din raza teritorială unde îşi are sediul social contribuabilul, în termenul prevăzut la art. 6 alin.(2) şi (3);
[ link extern ]

Ultima modificare: Marți, 13 Octombrie 2015
carmen01011958, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Registrul unic de control vs. schimbarea sediului social leuca_luminita leuca_luminita Buna seara! Ma poate lamuri cine daca sunt nevoita sa achizitionez un nou Registru Unic de Control in situatia in care imi schimb sediul social? Am mutat ... (vezi toată discuția)
Registrul unic de control monacostache monacostache Buna ziua, Daca o societate isi muta sediul social in alt sector este obligata sa achizitioneze un alt registru unic de control si un alte registru de ... (vezi toată discuția)
Registru unic de control in gradinite beatrice3108 beatrice3108 Va rog sa-mi spuneti daca o gradinita de stat ,gradinita cu program prelungit,trebuie sa aiba in unitate registru unic de control si daca da,de unde se ... (vezi toată discuția)