Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna

Ce pot sa fac daca sunt in conflict cu patronul si nu vrea sa-mi acorde concediul de odihna pe motiv ca nu are destul personal, pot sa intru in concediu fara plata? Oricum mi-a trimis o instiintare prin care ma avertiza ca in 15 zile imi desface contractul de munca desi nu avea nici un motiv concret si chiar daca i-am trimis control de la ITM pe acest motiv si pt neplata salariului acesta are cunostinte acolo si i-a mituit , iar pt plingerea depusa la tribunal inca nu am primit termen.Ce pot sa fac in acest caz?
La data incetarii contractului de munca, angajatorul este obligat sa va achite toate drepturile salariale, inclusiv cele aferente concediului de odihna neefectuat. In caz contrar, va puteti adresa in instanta pentru recuperarea drepturilor salariale.
Pentru plangerea depusa la tribunal, puteti verifica pe portaljust.ro daca aceasta a primit termen si numar de dosar.
cata272 a scris:

Oricum mi-a trimis o instiintare prin care ma avertiza ca in 15 zile imi desface contractul de munca desi nu avea nici un motiv concret

Probabil v-a transmis o comuniacare a unui preaviz de concediere individuala. Are dreptul sa va concedieze dupa cum considera el ca vrea sa-si organizeze activitatea.

dar daca v-a dat preaviz doar 15 zile, nue corect. la concediere din initiativa angajatorului se acorda un preaviz de 20 de zile lucratoare, 1 salariu compensator si vi se plateste comcediul de odihna neefectuat.
daca nu o sa respecte aceste aspecte veti putea contesat si decizia de concediere in instanta.
1. In cazul concedierii preavizul este de 20 de zile lucratoare si nu de 15 zile, In acest caz, in perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.

2. Puteti merge la arhiva Tribunalului sa vedeti ce termen vi s-a dat la actiune.