Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament cu boxa mai mica decat in acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament cu boxa mai mica decat in acte

Buna seara.Am vandut un apartament care are si boxa.Problema e boxa pentru ca in cadastru intocmit in 2000 scrie ca are 12 mp,in actul de vanzare nu scrie dimensiunea .Boxa e mai mica, are 6 mp.Acum noul proprietar imi cere boxa de 12 mp. Ce pot face? Eu nu am stiut ca in cadastru sunt trecuti 12 m.
Multumesc.
Initial verificati inscrisurile din cartea tehnica a constructiei
Dacă este mai puțin de 1 an , de când ați făcut vc. stabiliți cu cumpărătorul să îi returnați o sumă de bani în contul celor 6mp diferență. iar acesta va face rectificare de CF pt. suprafața real deținută.