Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul colectiv de munca

Buna ziua,
Va rog sa imi explicati pe scurt care sunt situatiile in care se intocmeste un contract colectiv de munca.
Exista unul standard pt anul in curs? De unde pot sa fac rost de el?
Multumesc anticipat.
Standard nu exista, dsar in schimb exista un contract colectiv de munca unic la nivel national pentru anii 2007-2010, precum si contrecte de munca la nivel de ramura.
In primul rand , trebuie vazut daca la nivelul ramurii unde va desfasurati activitatea este incheiat contract colectiv de munca. Prevederile acestuia sunt obligatorii....adica, CCM la nivel de unitate nu poate contine dispozitii contrare CCM la nivel de ramura sau ale CCMUNN.
Mai intai faceti rost de contractul la nivel de ramura,iar apoi puteti cauta pe internet modele de contracte colective de munca pe care il adaptati .E posibil ca firma sa aiba si ea macar unul mai vechi ,intrebati unde e vehiul contract (toata lumea are un astfel de contract.)
In conformitate cu dispozitiile legale, sunteti obligata sa intocmiti, sa negociati, sa incheiati si sa semnati CCM pe unitate, daca aveti minim 21 salariati.
Pentru a putea realiza un asemenea contract trebuie sa aveti in vedere CCMUNN pentru anii 2007-2010, CCM pe ramura, dispozitiile Codului Muncii, Legea nr. 130/1996 privind contractul colectiv de munca
Codul muncii
TITLUL VIII
Contractele colective de munca

Art. 236. - (...)
(2) Negocierea colectiva este obligatorie, cu exceptia cazului in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati. (3) La negocierea clauzelor si la incheierea contractelor colective de munca partile sunt egale si libere.
(...)
MULTUMESC MULT PT TOATE INFORMATIILE!