avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1110 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Aplicarea OUG 27/2015- aplicare procent la salariul ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Aplicarea OUG 27/2015- aplicare procent la salariul din grila de salarizare, sau la salariul minim pe economie

Buna ziua,
Sunt functionar public in administratia publica locala, iar salariul obtinut este salariul minim pe economie, rezultat in urma cresterii nivelului acestuia la 1 iulie 2015. Salariul la care as fi avut dreptul , conform grilei de salarizare, ar fi fost sub nivelul salariului minim pe economie.
Vreau sa va intreb daca cresterea salariului , potrivit OUG 27/2015, cu un procent de pana la 12%, se aplica la salariul din grila de salarizare, sau la salariul rezultat dupa aplicarea HG 1091/2014, respectiv cresterea salariului minim pe economie la 1 iulie 2015(1050 lei).
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: arina770 , utilizator 15:47, 9 Octombrie 2015
Salariile se majoreaza cu 12% fata de nivelul acordat pentru luna iulie 2015.

In speta, la salariul de 1050 lei se aplica majorarea.
Imi puteti spune, va rog, ce argumente pot folosi pentru a lamuri aceasta situatie?
Consecinta interpretarii ca acel procent de pana la 12% se aplica la salariul din grila de salarizare, este ca practic nu beneficiez de marirea salariului conform OUG 27/2015.
Va multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 9 Octombrie 2015
arina770, utilizator
Invocati chiar textul de lege - OUG 27/2015.


Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu functionar public DTudor DTudor Buna ziua! Am rugamintea sa ma sprijiniti in obtinerea unui punct de vedere avizat cu privire la modul de aplicare a cresterilor salariale, atat potrivit ... (vezi toată discuția)
Oug 27/2015 lora1 lora1 la ce baza bruta salariala se aplica OUG 27/2015? La salariul minim de 975 lei sau de 1050 lei? (vezi toată discuția)
Drepturi salariale inspector asistent primarie categ iii ela_hara ela_hara Va transmit extras din dispozitia primarului de angajare. \"Incepand cu data de 01.02.2016 am fost angajat in functie publica de executie de inspector, ... (vezi toată discuția)