Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Aplicarea OUG 27/2015- aplicare procent la salariul ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Aplicarea OUG 27/2015- aplicare procent la salariul din grila de salarizare, sau la salariul minim pe economie

Buna ziua,
Sunt functionar public in administratia publica locala, iar salariul obtinut este salariul minim pe economie, rezultat in urma cresterii nivelului acestuia la 1 iulie 2015. Salariul la care as fi avut dreptul , conform grilei de salarizare, ar fi fost sub nivelul salariului minim pe economie.
Vreau sa va intreb daca cresterea salariului , potrivit OUG 27/2015, cu un procent de pana la 12%, se aplica la salariul din grila de salarizare, sau la salariul rezultat dupa aplicarea HG 1091/2014, respectiv cresterea salariului minim pe economie la 1 iulie 2015(1050 lei).
Va multumesc!
Salariile se majoreaza cu 12% fata de nivelul acordat pentru luna iulie 2015.

In speta, la salariul de 1050 lei se aplica majorarea.
Imi puteti spune, va rog, ce argumente pot folosi pentru a lamuri aceasta situatie?
Consecinta interpretarii ca acel procent de pana la 12% se aplica la salariul din grila de salarizare, este ca practic nu beneficiez de marirea salariului conform OUG 27/2015.
Va multumesc!
arina770, utilizator
Invocati chiar textul de lege - OUG 27/2015.

Va multumesc.