Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consecinte furt calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consecinte furt calificat

Buna ziua! Acum cateva luni am furat un telefon de la cineva. Persoana respectiva a depus plangere impotriva mea. Dosarul mi-a ajuns la parchetul militar( sunt student militar), am fost chemat la o audiere unde procurorul mi-a spus ca momentan sunt chemat in pozitia de martor, dar daca respectiva persoana nu isi va retrage plangerea imi va fi deschis dosar penal. Acum cateva zile am vorbit cu procurorul si m-a informat ca in urma audierii cu pagubitul acesta nu si-a retras plangerea. Imi puteti da cateva sfaturi despre cum ar trebui sa procedez in continuare, ce consecinte ar urma daca respectivul tot nu vrea sa isi retraga plangerea, etc. Va multumesc frumos!
Ati desfasurat demersuri la partea vatamata sa restituiti telefonul sau sa acoperiti prejudiciul?
Aveti antecedente penale?
~ Conținut șters la cerere ~
Bunul a fost recuperat. Am fost contactat de politie si am dus telefonul la potitie. Nu am mai avut antecedente penale.
~ Conținut șters la cerere ~