avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie limita de varsta

Buna ziua
Am 31 ani vechime in cartea de munca , Dupa acesti 31 de ani lucrati am fost pensionat pe caz de boala grad lll.Sunt pensionat de 8 ani.Am lucrat si in conditii deosebite 10 ani. In decizia de la casa de pensii scrie ca am o reducere de 2,3 ani.Sunt nascut in 18.08.1954. Intrebare:cand pot iesi la pensie de vechime?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:01, 11 Octombrie 2015
Pentru 10 de conditii deosebite reducerea este de 2 ani din 65.
Limita de varsta la 63 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data pensionare limita de varsta seneca399 seneca399 Sunt nascut in mai 1961,am 31 ani vechime in munca din care 9 ani in grupa a II-a.de munca Incepand cu 1 martie 2013 sunt pensionar invaliditate gr.III. La ce ... (vezi toată discuția)
Pensionare gelaandrei gelaandrei Numele meu este Mihailov Stefan si sunt nascut in data de 29.sept.1955,vreau sa stiu daca cand pot iesii la pensie avand in vedere ca lucrez din anul 1973 ... (vezi toată discuția)
Reducerea varstei de pensionare doru54 doru54 Buna ziua Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la 2 intrebari: 1) cu cat se reduce varsta de pensioare daca am in decizie 9 ani.5 luni si 10 zile lucrati ... (vezi toată discuția)