Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporuri salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporuri salariu

Buna ziua. E normal ca angajatorul sa modifice contractul de munca si sa reduca anumite sporuri fara a informa in prealabil angajatul, sau cel putin sa-i explice ce inseamna asta? Multumesc.
Art. 41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

Regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. Prin exceptie, este posibila modificarea unilaterala numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege, si anume:
- delegare
- detasare
- în cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului,