Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu

Buna,
Am dar de o speta care suna ceva de genul:
Avem un debitor, care este in executare silita. Aflam ca lucreaza la firma X motiv pt care i se trimite de catre executor adresa de infiintarea popririi. Acest lucru se intampla de 3 ori fara ca administratorul firmei sa dea vreun raspuns sau sa vireze o vreo suma de bani.
In termenul legal de la ultima adresa de poprire, tertului poprit i se face validare ( se face cere in instanta). In urma citatiei primite de judecatorie, admin firmei ( tertului poprit) suna si spune ca el ce face cu citatia aia...ca debitorul nu mai lucreaza la el si ca oricum bani nu putea trimite/vira in cont executorului pt ca salariu debitorului era platit din bani europeni ( omul avea o firma finantata de UE).
Care e ideea? Stiu ca e ceva legat de fondurile europene in NCPC insa eu nu am inteles ca salariile angajatilor provenite din fonduri europene nu se pot poprii ci de ex conturile care sunt alimentate cu fonduri ( fonduri pt dezvolatare sau etc)
E tarziu, sper ca m-am facut inteles.
Ma ajuta cineva ca mi-am prins urechile.:sorry:

mersi anticipat
Salariul angajatului nu e fond european, e salariu si cat a fost angajat, trebuia sa ii retina si vireze in contul executorului. Daca se va valida poprirea insa, nu i se poate executa firmei din conturi ce reprezinta fond european.
Termenul in care se poate cere validarea e de o luna "de când terţul poprit trebuia să consemneze sau să plătească suma urmăribilă".
exact asta ma gandeam si eu...mersi frumos