avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune revocatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune revocatorie

Buna ziua,

Am adjudecat 1/2 cota dintr-un imobil casa de locuit in contul creantei.
Debitorul in cadrul executarii silite a reusit sa-si instraineze cota catre un tert.
In urma actiunii pauliene instanta constata ce C-V imi este inopozabil.
Am fost cu actul de adjudecare la OCPI pentru intabulare, cerere care a fost respinsa pentru ca in CF apare proprietar tot cumparatorul.
Ce este de facut in acest caz?
In baza actului de adjudecare pot cere evacuarea debitorului?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: silvia1968 , utilizator 15:14, 12 Octombrie 2015
Formulati actiune pentru evacuare
Cine are cealaltă jumătate? Debitorul dvs poate sta liniștit în cealaltă jumătate dacă celalalt ii permite.
Cereți degeaba evacuarea.
Oricum, întâi rezolvați cu intabularea.
Aici e problema ca nu gasim solutia pentru OCPI.
Plangere impotriva OCPI-ului, nu se poate formula deoarece nu au calitate procesuala.
In actiunea revocatorie mai era posibil sa formulam un capat de cerere astfel incat instanta sa se pronunte si asupra acestei probleme?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Are revocarea pauliana a unui act de v-c efecte executorii sau doar constata inopozabilitatea? catinf catinf Are revocarea pauliana a unui act de v-c efecte executorii sau doar constata inopozabilitatea? Va rog sa raportati raspunsul la urmatorul caz ... (vezi toată discuția)
Inopozabilitatea contractului de v-c (dupa actiunea pauliana) si actiunea de partaj cerut de creditor DanyD DanyD In urma unei [b]actiuni pauliene [/b]instanta a declarat inopozabil creditorului un contract de v-c a unui imobil care a apartinut debitorului (o cota de 1/2 ... (vezi toată discuția)
Poate fi un act de v-c revocat partial? catinf catinf Buna ziua, Debitorul isi instraineaza imobilul, compus din doua suprafete cu numere cadastrale diferite, (nealipite in cadastru, dar alipite fizic), ... (vezi toată discuția)