Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare in sector privat dupa examenul de debutant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare in sector privat dupa examenul de debutant

Buna ziua ,
Sunt asistenta medicala si lucrez in sector privat , la o policlinica sunt angajata din data de 01.04.2013 iar in 09.03.2015 mi-a fost reinoit contractul de munca . Anul acesta am fost la examenul de debutant si as dori sa stiu cu cat se poate mari salariul , avand in vedere ca seful policlinicii nu vrea sa- l mareasca .
V-as ruga sa-mi trimiteti legislatia sau art. cu care as putea sa ma prezint la el si sa-l determin cumva sa mi-l mareasca .
In aceasta situatie nu doar eu sunt ci si colegele mele.
V a multumesc !
kovacscristina, utilizator
In mediul privat angajatorii nu sunt obligati de legislatie sa mareasca salariile. Doar in cazul salariului minim brut pe economie exista aceasta obligativitate.

Marirea salariului se face in baza negocierii cu angajatorul.