Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Casa de licitatii - acte necesare infiintare, cadru ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Casa de licitatii - acte necesare infiintare, cadru legal de functionare!

Am o sc si as dori sa imi diversific activitatea prin crearea unui site de licitatii si sa pot organiza licitatii pentru bunuri in locatii dedicate...
Pai v-ar trebui o Hot AGA sau Decizie asociat unic in care sa extindeti ob de activitate al sc la codurile CAEN 4779 si 4791, daca nu le aveti deja.
O Declaratie tip, eu zic Model 2(sper sa nu gresesc), prin care sa solicitati autorizarea activitatlor 4779 si 4791.
Sigur va trebui sa inchiriati un spatiu(site) pe internet(daca nu il aveti deja) si sa faceti dovada acestui lucru la ORC
Eu cred ca e o procedura ca la un punct de lucru, numai ca acesta este intr-un spatiu virtual.
Bafta!
In principiu ar trebui ca toate siturile de licitatii sa aiba un cadru legal de desfasurare.
Exista o OUG si o HG din 2006, mi se pare numarul HG12/2006 care a fost buna, dar ca orice lucru bun a fost abrogat.
Oricum e un pas mare in fata ceea ce ati afirmat, pentru ca cei de la ORC imi recomandau oirganizarea de expozitii si manifestari, sunt pe din-afara total.
Cea mai buna solutie ar fi de depus intr-adevar o cerere catre ORC si un judecator sau avocat sa gaseasca solutia.
Va multumesc, sfatul e bun si am sa va tin la curent. Ideal ar fi de organizat online si fizic intr-un spatiu dedicat...