avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Casa de licitatii - acte necesare infiintare, cadru ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Casa de licitatii - acte necesare infiintare, cadru legal de functionare!

Am o sc si as dori sa imi diversific activitatea prin crearea unui site de licitatii si sa pot organiza licitatii pentru bunuri in locatii dedicate...
Cel mai recent răspuns: omegabd , utilizator 00:08, 19 Iulie 2009
Pai v-ar trebui o Hot AGA sau Decizie asociat unic in care sa extindeti ob de activitate al sc la codurile CAEN 4779 si 4791, daca nu le aveti deja.
O Declaratie tip, eu zic Model 2(sper sa nu gresesc), prin care sa solicitati autorizarea activitatlor 4779 si 4791.
Sigur va trebui sa inchiriati un spatiu(site) pe internet(daca nu il aveti deja) si sa faceti dovada acestui lucru la ORC
Eu cred ca e o procedura ca la un punct de lucru, numai ca acesta este intr-un spatiu virtual.
Bafta!
In principiu ar trebui ca toate siturile de licitatii sa aiba un cadru legal de desfasurare.
Exista o OUG si o HG din 2006, mi se pare numarul HG12/2006 care a fost buna, dar ca orice lucru bun a fost abrogat.
Oricum e un pas mare in fata ceea ce ati afirmat, pentru ca cei de la ORC imi recomandau oirganizarea de expozitii si manifestari, sunt pe din-afara total.
Cea mai buna solutie ar fi de depus intr-adevar o cerere catre ORC si un judecator sau avocat sa gaseasca solutia.
Va multumesc, sfatul e bun si am sa va tin la curent. Ideal ar fi de organizat online si fizic intr-un spatiu dedicat...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare pentru deschidere ceainarie shimmy shimmy Buna ziua, Avem o firma care se ocupa cu comercializarea ceaiului, ceai importat din Cehia. Ce acte si autorizatii ar fi necesare pentru a ne deschide o ... (vezi toată discuția)
Act aditional la actul constitutiv elprypas elprypas Buna ziua Am o nelamurire legata de urmatoarea problema: Vreau sa primesc definitiv 50 % din partile sociale ale unui Srl cu 2 asociati, sa adaug si sa ... (vezi toată discuția)
Acte necesare firma online doobrox doobrox Neata, as dori si eu sa imi fac o firma ... mai exact un site prin care sa vand produse it si electrocasnice ( incepand de la prize , becuri si alte dastea ... (vezi toată discuția)