Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli de protocol nedeductibile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli de protocol nedeductibile

Buna ziua!

La 30.09.2015 am 3000 lei cheltuieli protocol (mese de afaceri) nedeductibile conf. Reg. ev. fiscala.
1. La suma de 3000 mai calculez tva 24%, de 720 lei si mai fac autofactura intrucat la achizitii am dedus tva-ul?

2. Sau nu se mai colecteaza tva-ul la cheltuieli de protocol nedeductibile? Pentru chelt de protocol am facut referate ca sunt ,,tratatii si mese de afaceri".

Multumesc!
Codul fiscal prevede pentru TVA aferent protocolului ca incadrarea in plafon se face o singura data la sfarsitul de an, iar autofactura se face in anul urmator pana la depunerea situatiilor financiare(norme aplicare cod fiscal art 128 punctul 6 alin 15.