Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs admis ce urmeaza?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs admis ce urmeaza?

Buna ziua.
Reclamantul castiga procesul pe fond apoi paratul face recurs fiind admis la Curtea de Apel. Cat de mari sunt sansele ca paratul sa castige tinand cont ca totusi reclamantul a castigat procesul pe fond? Daca dupa recurs reclamantul va pierde, care sunt urmatorii pasi de atac?
Va multumesc.
Hotararea pronuntata in recurs se poate ataca cu contestatie in anulare si/sau revizuire, in conditiile expres prevazute de Codul de procedura civila.
Solutia pe scurt suna in felul urmator:Admite recursul. Casează în parte senrinţa recurată şi, rejudecând, respinge acţiunea ca nefondată. Definitivă.
Sa inteleg ca nu mai exista nici o cale de atac?